BİTKİSEL YAĞ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BYSD

Sektör: - Gıda / Link: http://www.bysd.org.tr/

19 Kasım 2018

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nden Geri Dönüşüm Yasası İle İlgili Açıklama

Geri dönüşüm yasa teklifinden, bitkisel yağ sektörüne sürpriz maliyet artışı çıktı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bu konuda bir açıklama yaparak […]
20 Eylül 2018

“Bitkisel Yağda Planlı Üretim 16 Milyar Doların Türkiye’de Kalmasını Sağlar”

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, iç talebi karşılamak için yerli üretimi artırmak gerektiğini ifade ederek, çiftçiye ayçiçeğini yeniden sevdirmek gerektiğini kaydetti. […]
23 Aralık 2015

Yağlı Tohumlu Bitkiler Stratejik Ürün Olarak Kabul Edilmeli

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Ankara ekonomi muhabirleri ile yaptığı sohbet toplantısında "Türkiye’de yağlı tohumlu bitkiler stratejik ürün kabul edilmeli ve mutlaka üretimi artırılmalıdır. Yakın zamanda yağlı tohumlu bitkilerin üretimi artırılmadığı takdirde ülkemiz ithal edecek tohum ve ham yağ bulmakta güçlük çekecek belki de rafine edilmiş ambalajlı ürün almak durumunda kalacaktır '' dedi. Tağşiş sorununa da değinen Büyükhelvacıgil "bazı gıda maddelerinde hile ve tağşişler Bakanlık tarafından ifşa ediliyor. Ancak bu yöntem bile tam çözüm değil. Maalesef ifşa olan firmalar yeni bir ürün ve şirket ile piyasaya çıkabiliyor. Cezaların mutlaka caydırıcı seviyeye çıkarılması gerekiyor'' diye konuştu.
4 Eylül 2015

Bitkisel Yağ Sanayicilerden ‘Acil Çözüm’ Çağrısı: “Hammaddede Dışa Bağımlı Hale Geldik” “Tağşişe Yaptırım Arttırılsın ve İfşa Edilsin”

Hammadde yetersizliği nedeniyle dışa bağımlı hale gelen Bitkisel Yağ Sanayicileri, özellikle sıfır gümrükle ithalat ve hileli karışımın (tağşiş) neden olduğu haksız rekabet sorunlarına acil çözüm bekliyor. 1 Kasım seçimleri sonrası kurulacak hükümetten beklentileri yüksek olan Bitkisel Yağ Sanayicileri, yağlı tohum üretiminde destekleme politikalarının değiştirilmesini ve hileli karışım yapan firmalara ağır ceza ve yaptırım uygulanmasını istiyor.
11 Temmuz 2015

Bitkisel Yağ Sektörü Uyardı: “Ucuz Ürünlere Dikkat”

BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Hürriyet Gazetesi ekonomi muhabiri Hacer Boyacıoğlu'na verdiği özel röportajda, tüketiciyi ucuz ürünler konusunda uyardı. Zeytinyağındaki fiyat artışlarına dikkat çeken Büyükhelvacıgil, "Ayçiçek yağında da sorun var, ayçiçek yağı adI altında soya veya kanola yağı satılıyor'' dedi.
8 Temmuz 2015

Yerli Üretimde Destekleme Politikaları Gözden Geçirilmeli

Yağ Sanayicileri hammadde yetersizliği nedeniyle düşük kapasite ile çalışmaktan, haksız rekabetten şikayetçi ve yeni kurulacak hükümetten çözüm bekliyor. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği(BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bitkisel yağ sektöründe yaşanan sorunlarınbazı düzenleyici tedbirlerleçözülebileceğine, sanayicinin önünün açılabileceğine dikkat çekerek, “7 milyar dolarlık bitkisel yağ sektörünün sanayicileri olarak yeni hükümetten çözüm bekliyoruz” dedi.