Gündem

26 Temmuz 2017
turkiyenin-ilk-bonsai-serasi-ve-en-buyuk-nilufer-havuzu-boluda-kuruluyor-resim

Türkiye’nin İlk Bonsai Serası Ve En Büyük Nilüfer Havuzu Bolu’da Kuruluyor

Doğal güzellikleri ve doğasıyla uyumlu şehircilik anlayışı ile “Tabiatın Kalbi” olarak markalaşan Bolu, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek, dünya literatürüne girmeye hazırlanıyor. Bolu Belediyesi, Türkiye’nin ilk bonsai eğitim üretim serası ile 200 çeşit nilüfer koleksiyonunun yer alacağı 7 bin 300 metrekarelik “Nilüfer ve Bonsai Sanat Parkı” kuruyor. Parkta ayrıca, özel üretim güller, şakayıklar, alabalık havuzu da olacak. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Nilüfer ve Bonsai Sanat Parkı’nda Bolu’ya has Akçaağaç, Sarıçam gibi endemik türler, Bonsai formatında üretilecek ve böylece dünya sanat literatürüne girmeyi hedefliyoruz. Bonsai yetiştirme kurslarımız ile de yeni bir iş kolu oluşturacağız. Sanatçılara ilham olacak Parkımız yeni iş imkanı da sağlayacak” dedi.
25 Temmuz 2017
dsi-bolunun-yeni-icme-suyu-hattini-bolu-belediyesine-devretti-resim

DSİ, Bolu’nun Yeni İçme Suyu Hattını, Bolu Belediyesi’ne Devretti

Bolu, yenilenen boru hattı ile kesintisiz içme suyuna kavuştu. Sık sık arızalanan Cam Elyaf Takviyeli Polyester(CTP) isale hattını, “Çelik Boru Hattı” ile değiştiren “Bolu Hamsu Pompa İstasyonu İçmesuyu Arıtma Tesisi Arası Terfi Hattı Projesi” Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından tamamlanarak, Bolu Belediyesi’ne devredildi. Başkan Yılmaz, “Belediyemizin sorumluluğu dışındaki nedenlerden kaynaklanan su borusu patlamaları, yeni çelik borulu isale hattı ile artık son buldu. 1000 mm kalınlığındaki yeni hattı ile vatandaşlarımıza içme suyunda güveni, sağlığı ve kalite sürekliliğini sunuyoruz” dedi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise Başkan Yılmaz’ın 13 yıllık hizmet dönemini de kapsayan son 14 yıl içinde, DSİ’nin Bolu’ya 1 milyar 500 milyon TL yatırım yaptığını belirterek, “Mevcut projelerimiz tamamlandığında Bolu’nun en az 100 yıl, cazibe ile içmesuyu sorunu halledilmiş olacak” dedi.
20 Temmuz 2017
turk-dunyasi-belediyeler-birligi-tdbb-temsilcileri-boluya-hayran-kaldi-resim

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Temsilcileri, Bolu’ya Hayran Kaldı

Dünya kenti olma yolunda hızla ilerleyen Bolu, dün de Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Yönetim Kurulu toplantısına evsahipliği yaptı. TDBB temsilcilerinin doğal güzelliğine hayran kaldıkları Bolu’daki toplantıda, Bosna Hersek’in maddi imkansızlıklar nedeniyle 3 yıldır ertelediği Glamoç “Eğitim ve Kültür Merkezi”nin kuruluş protokolü imzalandı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Savaş yaralarını saran Bosna Hersek’e dostluk elimizi uzatmaktan gurur duyuyoruz” derken, Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bahtiyar Usmanovic’in, “15 Temmuz gecesi, Türk milletinin, vatan, bayrak, devlet aşkıyla bütünleşmesi, 2 darbe geçiren Kırgızistan’a ders olmalı” sözleri alkış aldı.
20 Temmuz 2017
boluda-bahari-tutkulu-bir-ask-gibi-tanimlayan-bu-filmi-kacirmayin-resim

Bolu’da Baharı ‘Tutkulu Bir Aşk’ Gibi Tanımlayan Bu Filmi Kaçırmayın!

Bolu Belediyesi’nin, “Tabiatın Kalbi Bolu’”nun güzelliklerini ve potansiyelini tanıtmak amacıyla başlattığı “Dört Mevsim Bolu” projesinin “İlkbahar” filmi tamamlandı. Sonbahar ile başlayan, kış ile devam eden serinin ilkbahar filmi, izleyenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. Belgesel tadındaki film, baharın tüm coşkusunu, doğanın uyanış mucizesini, Bolu’nun masal diyarlarını anımsatan ilçelerinden yüreklere ulaştırıyor. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Dört Mevsim Bolu Projemiz ile Bolu’nun cennet doğasını, eşsiz manzaralarını, her mevsim büründüğü tarifsiz doğal güzelliğini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bir taraftan Bolumuzu yaşam standartları açısından dünya kenti yapmak için çalışırken diğer taraftan Tabiatın Kalbi Bolu’nun marka şehir olması ve dünyaca tanınması için çalışıyoruz” dedi.
10 Temmuz 2017

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Gebelik öncesi yapılması gereken testler hem anne ve bebek sağlığındaki olası olumsuzlukları ortadan kaldırmak, hem de sağlıklı bir gebelik geçirmek için son derece önemli. O yaşamsal önemdeki testlerden biri de kan grubu testi. Bebek ve anne arasındaki kan uyuşmazlığının erken tespit ve tedavisinde önemli olan testin son derece kolay şekilde yapılabileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Kan uyuşmazlığı durumunda erken müdahale hayat kurtarır. Gebelik öncesi, çiftlerin kan gruplarının bilinmesi erken müdahaleyi kolaylaştırır” dedi.
22 Haziran 2017

Göynüklüler Kadir Gecesi İftarda Buluştu

Göynük Belediyesi’nin Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde Göynükler aynı sofrada buluştu. Belediye Meydanı’nda yoğun katılımla gerçekleşen iftar yemeğinde yaklaşık bin 200 kişi akşam ezanının okunmasıyla, hep birlikte dua ederek oruç açtı. İftar yemeğinin yanı sıra özel bir program da Göynüklülerle buluştu. İftarın ardından Gazi Süleyman Paşa Camii’nde kılınan teravih namazı sonrası yapılan Sakal-ı Şerif ziyaretinde duygu dolu anlar yaşadı. Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği (İPEKBİR) Başkanı Kemal Kazan, artık bir gelenek halini alan Kadir Gecesi iftarında Göynük halkıyla buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin ve ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’in, Göynükümüze bereket, huzur ve saadet getirmesini diliyorum” dedi.
2 Haziran 2017

Göynük’te Artık Çocukların da Sözü Geçecek

Geçtiğimiz aylarda Dünya Sakin Şehirler Ağı’na dahil olan Cittaslow Göynük’te artık, çocuklar daha fazla söz sahibi. Çocuk hakları konusunda bilinçlenmenin arttırılması, çocukların sosyal hayata katılımının desteklenmesi ve kent yönetiminde karar süreçlerine dahil edilmeleri amacıyla Göynük Çocuk Meclisi kuruldu. Çocuk Meclisi’nin Göynüklü çocukların kendileri ifade edebilmeleri ve yerel yönetimde söz sahibi olabilmeleri açısından büyük önem taşıdığını belirten Göynük Belediye Başkanı ve İPEKBİR Başkanı Kemal Kazan, “Çocuklarımız, yaşadıkları kentin kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda değiştiğine şahit olacak, karar mekanizmalarında etkin şekilde rol alarak sosyal hayata katılımın önemini öğrenecek. Bu sayede değerlerine bağlı, kültürünü ve geleneklerini tanıyan, sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişen ve özgüvenli bireyler yetiştirmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.
29 Mayıs 2017

Başkan Kemal Kazan:”Gün Fetih Ruhuyla Yeniden Tarih Yazma Zamanıdır”

Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı (İPEKBİR) Kemal Kazan, İstanbul’un Fethi’nin 564’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Yalnızca Anadolu coğrafyasına değil, dünya tarihine yön veren, bir devri kapatıp bir yenisini açan İstanbul’un Fethi, tüm insanlık için ders alınacak bir zaferdir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 21 yaşındaki bu başarısı, vatan ve millet sevgisiyle büyüyen nesillerimiz için gurur ve ibret kaynağıdır. Dünya tarihine yön veren bu fetih 564 yıl sonra bugün hepimizin ilham ve ders alacağı bir külliyat niteliğindedir. İstanbul’un fethinin sene-i devriyesini kutlarken, gün fetih ruhuyla kenetlenme ve tarih yazma zamanıdır” diye konuştu.
27 Mayıs 2017

Dünyanın İlk ve Tek Mobil Güvenlik Sistemi

Türk mühendislerin geliştirdiği dünyanın ilk ve tek akıllı devriye sistemleri Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol, ulusal ve uluslararası yatırımcılarla buluştu. İstanbul Fuar Merkezi’nde 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve trafik teknolojilerinin tanıtıldığı Intertraffic İstanbul 2017 Fuarı’na katılan Ekin Teknoloji, dünyada güvenli şehir teknolojileri alanında mobil devriye dönemini başlatan ve tamamı Türk mühendislerden oluşan AR-GE merkezinde üretilen Ekin Patrol ile Ekin Bike Patrol’ü sergiledi. Güvenli şehir teknolojileri alanında mobilite özellikleri ile devrim yaratan sistemler, 5000’e yakın yerli ve yabancı katılımcıyı buluşturan fuarda büyük ilgi gördü.
26 Mayıs 2017

Nurus, Geleceğin Yaşam Alanlarını Keşfetmeye Çağırıyor

BİR GÜN HAYAT HERKES İÇİN FARKLI AKACAK PEKİ SİZ DÖNÜŞÜME HAZIR MISINIZ? NURUS, GELECEĞİN YAŞAM ALANLARINI KEŞFETMEYE ÇAĞIRIYOR NURUS LEVENT, ‘DENEYİM MERKEZİ’NE DÖNÜŞTÜ NURUS YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRAN GÖKYAY: “ARTIK SİZ OFİSİNİZE DEĞİL, OFİSİNİZ SİZE UYACAK"
Türkçe