TİSK - TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU

Sektör: İş Örgütleri / Link: http://www.tisk.org.tr

13 Kasım 2015

TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması:

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücrette yapılacak artışla ilgili açıklama yaptı. TİSK’in açıklamasında ‘asgari ücretle ilgili yapılacak artışın son iki seçim sürecinde siyasi partilerin en fazla gündem yaratan konularından biri’ olduğu belirtilerek;“Bu konudaki itirazımız, işçinin eline geçen net asgari ücretin artışına değil, yapılacak artışın işletmeler üzerine getirmesi muhtemel ilave yüklere ve bunun rekabetçiliğimize olan etkisinedir. Bu çerçevede, SGK primi, gelir vergisi, işsizlik sigortası primi gibi konularda yapılacak düzenlemeler ile hâlihazırda OECD ortalamasına göre yaklaşık 10 puan yüksek olan işgücü maliyeti üzerindeki istihdam vergilerinin azaltılması suretiyle bu artışın dengelenmesini önermekteyiz” denildi.
2 Kasım 2015

TİSK: “Artık İşimize Odaklanalım”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili açıklama yaptı. “Yeni hükümetten beklentimiz, toplumun endişelerini giderecek çözümler yaratılmasıdır. Artık işimize odaklanalım. Kurulacak hükümet göz ardı edilen ekonomiye ve çalışma hayatına öncelik vermelidir”.
30 Ekim 2015

İşverenden Müstakbel Hükümete Tedbir Çağrısı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçimden sonra kurulacak yeni hükümete, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına yeni strateji ve tedbirlerle cevap vermesi çağrısında bulundu. Türk işverenlerinin çatı örgütü TİSK, “seçim sonrası kurulacak hükümet, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” uyarısını da yaptı.
28 Ekim 2015

TİSK Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde Geri Sayım

“TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”ne 58 şirket başvurdu, 23 şirketin sosyal sorumluluk projeleri finale kaldı. Büyük işletmelerin ve KOBİ’lerin kendi kulvarlarında yarışacağı ödül programının kazananları Kasım ayı içerisinde belli olacak. Ödüller ise Aralık ayında İstanbul’da düzenlenecek törenle verilecek.
22 Ekim 2015

Dünya İşverenleri Küresel Göç Sorunu İçin Harekete Geçiyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, “Dünyada yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar. Türkiye gibi göçte kaynak, hedef veya transit konumunda olan tüm ülkeler uluslararası göçten etkileniyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ü, yani yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar. Bu rakam 2000 yılında 174,5 milyondu. Yani göç eden insan sayısı 15 yılda yüzde 33 ya da başka bir deyişle üçte bir oranında arttı. Bu sorunu işverenler olarak göz ardı edemeyiz” dedi.
16 Ekim 2015

İstihdamda Tablo Karamsar

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), sanayicinin ve tüketicinin istihdam artış beklentisinin giderek azaldığını belirterek; büyümedeki hız kaybıyla birlikte, son açıklanan verilerle 2 haneli seviyeye çok yaklaşan ve yüzde 10’larda gezinen işsizliğin akıbetinin yine büyümeye bağlı olacağını bildirdi.
10 Ekim 2015

TİSK Başkanı Ankara’daki Terör Saldırısı Kınadı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu: “Bu sabah Ankara Tren Garı Kavşağı’nda meydana gelen terör saldırısı hepimizi derin bir acıya sevk etmiştir. Saldırının faillerinin bir an önce tespiti ve yargılanması gerekmektedir" dedi.
1 Ekim 2015

İş Camiası Belirsizlikten Kaygılı

İş camiasından belirsizlik ve kur uyarısı geldi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) yayınladığı Eylül ayı ekonomi bülteninde, “Ekonomiye olan güvenin zayıflaması, tüketim ve yatırım harcamalarının ertelenmesine neden olabilir. Ekonomik güvenin aşınmasında, yaşanan seçimler ve terör eylemleri de etkili olmuştur” denildi. Yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin büyüme performansını sürdürdüğü vurgulanan bültende, buna karşın sanayide kurun yarattığı aşınmanın sonuçlarının görülmeye başlandığı belirtildi. Bültende kur sıkıntısının üçüncü çeyrek büyümesini düşürebileceğine de dikkat çekildi.
11 Eylül 2015

TİSK Başkanı Eyüboğlu Uyardı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Sanayide ücretlerin verimliliğe kıyasla iki kat hızlı artışı istihdamı frenliyor. İşgücü maliyeti-verimlilik ilişkisinin kurulamaması istihdam, ihracat ve yatırımları olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz etkilerin giderilmesi için, ücret-dışı işgücü maliyetinin, özellikle işletmeler üzerindeki SGK prim yükünün hafifletilip, OECD ortalamasına indirilmesi ve ücret artışlarında verimliliğin dikkate alınması gerekiyor” dedi.
2 Eylül 2015

ILO Genel Direktörü TİSK’i Ziyaret Etti

Küresel iş dünyası temsilcilerini buluşturan B20 Türkiye Konferansı kapsamında Türkiye’ye gelen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nu (TİSK) ziyaret etti. TİSK, ILO'dan Türkiye’nin Suriyeli göçmen sorunu ve Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakereleri sürecinde yaşanan problemlere ilişkin destek talep etti.